in , ,

Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gebelik belirtilerinin en önemlisi hiç şüphesiz ki adet gecikmesidir. Fakat bazı belirtiler vardır ki henüz adet gecikmesi yaşanmadığında bile hamilelik habercisi olabilir.

Hatta bazen de kadınlar hamileliğin ilerleyen evrelerine geldikleri halde herhangi bir belirti vermemekte veya yaşadığı semptomları adet öncesi meydana gelen belirtilerle karıştırmaktadırlar. O yüzden herhangi bir belirti yaşamıyor olmak hamile olmadığı anlamına gelmez. Buna ek olarak belirtilerden birden fazlasına sahip olması da kişinin hamile olduğunu kanıtlamaz.

hamilelik belirtileri
hamilelik belirtileri

Birçok bayan doğum kontrol hapı kullandığı halde hamilelik belirtileri gördüğünde panikler ve telaşa kapılır. Fakat bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda çoğu belirtilerin başka rahatsızlıklar sonucu veya hormonal düzensizlikler nedeniyle ortaya çıktığını göstermektedir.

Hamilelik konusunda kesin sonucu almanın en kolay yolu tabii ki hamilelik testi yaptırmaktır. Bu testler sizlere hamile olup olmadığınızın ipuçlarını vermektedir.

 

Hamilelik Belirtileri

Yorgunluk

Gebelik sırasında vücut olduğundan daha yoğun tempoda çalışmaya başlar. Çünkü vücutta artık hem annenin yaşamsal faaliyetlerinin yerine getirilmesi hem de bebeğin gelişimi için ekstra iş yükü gereklidir. Ayrıyeten, gebelik esnasında vücutta bol miktarda salgılanan kadınlık hormonu progesteronun yatıştırıcı etki göstermesiyle de vücut gereğinden fazla yorulur. İşte bu yüzden de anne de halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Anne adayında görülen bu belirtiler (yorgunluk, halsizlik, çok uyuma gibi) hamileliğin en belirgin belirtilerinden bazılarıdır.

Memelerde büyüme veya hassasiyet

Anne adayında meydana gelen göğüs büyümeleri, göğüslerde meydana gelen hassasiyet ve ağrı hissi de hamilelik döneminin ayırt edici belirtilerindendir. Bu belirtiler anne adayının vücudunda ki hormonal düzensizlikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı bayanlarda göğüs uçlarında renk değişikliği de meydana gelmektedir.

Mide bulantısı ve kusma

Filmlerde ve dizilerde ki en klişe hamilelik belirtisi hiç şüphesiz ki bulantı ve kusmadır. Durduk yere meydana gelmeye başlayan ve son dönemlerde sık sık görülen mide bulantısı, kusma gibi şikayetler geçmişten günümüze hamileliğin en önemli belirtileridir. Halk arasında sabah bulantıları olarak da bilinen bu bulantılar günün her saatinde de meydana gelebilmektedir. Bulantılar o kadar belirgin meydana gelir ki bazı anne adayları kokulara karşı aşırı hassas olmaya başlarlar.

İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme

Hamileliğin bir diğer belirgin özelliği ise durduk yere aşırı iştah artmasıdır. Aslında bu çok normaldir. Çünkü normalde kişi sadece kendi vücut aktiviteleri için enerji ve besine ihtiyaç duyarken hamilelik sırasında kendi aktiviteleri dışında bebeğin gelişimi için de besin ve enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzdendir ki anne adayları hamilelik döneminde sürekli acıkırlar ve hatta birçok yiyeceğe de aşererler. Beslenme alışkanlıklarında da büyük değişikler görülür. Misal olarak uzun zamandır yemediği bir meyve veya sebzeyi aşerebildiği gibi yıllardır severek yediği bazı yemeklerden de tiksinti duymaya başlar.

Sık idrara çıkma

Kişilerin gebe kalmasının hemen bir hafta sonrasında bile sık sık idrara çıkma görülebilir hatta geceleri uykudan uyanıp idrara çıkma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden hamilelik şüphesi olan dönemlerde sık sık idrara çıkmak bir hamilelik belirtisi olabilmektedir. Hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra bile daha sık tuvalete çıktığınızı fark edebilirsiniz. Geceleri alışık olduğunuzdan daha çok uyanıp idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında kabızlık da görülebilir.

Baş dönmesi

Uzun süre ayakta kalan bayanların başlarının dönmesi de hamileliğin spesifik belirtilerinden olabilmektedir. Buna ek olarak bir süre oturur, yatar pozisyonlarda bulanan bayanların aniden ayağa kalması sonucu tansiyonlarının düşmesi ve baş dönmesinin yaşanması da hamilelik belirtilerindendir. Bunun nedeni ise gebelik döneminde kan damarlarının normalden fazla genişlemesi ve buna bağlı olarak da tansiyonun düşmesidir.

Ruh halinde oluşan değişiklikler

Gebelik döneminde hormonal düzensizlikler meydana gelmesi kişinin ruh halinde de değişikliklere neden olmaktadır. Özellikle progesteron hormonunun fazlaca salgılanması anne adayının sinirli, stresli yapıda olmasına hatta gülme durumlarında aniden ağlamasına neden olmaktadır. İşte anne adayında meydana gelen ani hormonal dalgalanmaların da en belirgin hamilelik belirtilerinden olduğu bilinmektedir.

Hafif kanama

Nadiren de olsa bayanda meydana gelen vajinal kanamalar gebeliğin ilk habercisi olabilmektedir. Buna tıpta yerleşme kanaması da denmektedir. Çünkü döllenme gerçekleştikten sonra 10-12 gün içerisinde yerleşme döneminde meydana gelmektedir.

Her ne kadar bahsettiğimiz belirtileri yaşıyor olsanız bile en kesin ve sağlıklı sonuca ulaşabilmeniz için hamilelik testlerini yaptırmalı ve düzenli olarak doktor kontrolünde hamilelik geçirmelisiniz. Bu dönemde uzman doktorun tavsiye edeceği ilaçlar dışında hiçbir ilaç kullanılmamalı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır. Unutmayın ki her ilaç aslında bir zehirdir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artık Yıl Nedir, Artık Yıl Nasıl Hesaplanır?

Sivilce Nasıl Geçer: 7 Farklı Doğal Yöntem