in , , ,

Öksürük Nasıl Geçer, Öksürük Nasıl Kesilir?

Öksürük birçok nedene bağlı olarak vücutta gelişen bir rahatsızlıktır. Öksürük birçok rahatsızlığın habercisi olabileceği için sık sık öksürük oluştuğunda mutlaka uzman bir hekime görünmeliyiz. Öksürük tedavisinde geçmişten günümüze çok farklı çeşit tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere Kuru öksürük nasıl geçer, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir gibi pek çok sorunun cevabını paylaşacağız.

Öksürük Nedenleri

3 Çeşit öksürük vardır. Bunlar akut, akut-kronik arası ve kronik öksürüklerdir.

  • Akut: Akut kelime anlamı da aniden gelişen demektir. Aniden başlayan ve uzun süren öksürük çeşidine Akut Öksürük denir. Bunlar grip, nezle, sinüs enfeksiyonu gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilirler. Yaklaşık 1-3 hafta sürebilirler.
  • Akut – Kronik: Akut-Kronik öksürük çeşidi yaklaşık olarak 3 ve 7 hafta arası sürebilen bir öksürük çeşididir.
  • Kronik: Eğer öksürük 3 haftadan fazla sürerse, sigara, astım gibi nedenlerden dolayı öksürük zamanla kronikleşir ve çok uzun sürer.

Nefes borularında birçok sinir hücresi bulunmaktadır. Bu sinirlerde herhangi bir istenmeyen madde ile karşılaşırsa beyne ileti gönderir ve onu vücuttan geri atma isteği doğar. Beynin nefes kaslarını harekete geçirmesi ve akciğeri uyarması ile güçlü ve anlık bir şekilde nefes verme olayı gerçekleşir. İşte öksürme mekanizması böyle meydana gelir.

Öksürüğün birçok sebebi olabildiği gibi bunların en yaygın olanları viral enfeksiyonlar, tübeküloz, akciğer kanseri, sigara, astım genizde akıntı ve strestir.

Öksürük Nasıl Geçer

öksürük nasıl geçer
öksürük nasıl geçer

Öksürük genel olarak kış aylarında görülen bir hastalık ve kimi zaman sancılı geçebiliyor. Ancak doğanın verdiği nimetlerden faydalanarak öksürüğü tamamı ile geçirebilir yada en azından şiddetini azaltabiliriz. Aşağıda verilen listede evinizde bulunan yiyecekler var ise anlatıldığı gibi kullanabilir ve öksürüğü geçirebilirsiniz. Bir çoğu halk tarafından bilinen ve tanınmış yiyeceklerdir bundan dolayı kullanımından herhangi bir sakınca görülmektedir. Yine de bu yazının tavsiye niteliğinde olup hastalık durumlarında doktora görünmenin gerektiğini unutmayalım.

 

Limon

limon
limon

C vitamini deposu olarak bilinen limon birçok hastalığa iyi geldiği gibi öksürüğe de iyi gelmektedir. Özellikle limon suyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yüzden sıcak içeceklerinizin içerisine limon sıkmanız öksürüklere çok iyi gelecektir.

Bal

bal
bal

Bal bozulmayan yegane doğal yiyecek olarak hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Özellikle arıların binlerce çiçekten özünü almasıyla oluşturulduğu için birçok hastalığın şifası da bal da mevcuttur. Bal hem öksürük yüzünden tahriş olan boğazı onarırken hem de yumuşatarak iyileştirme sürecine sokar. Ayrıca bebeklerde ve gelişim aşamasında ki çocuklarda meydana gelen boğaz hastalıkları, iltihaplanmalar ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Fakat yaşını doldurmamış olan çocukların bal tüketmesi çok sakıncalıdır ve gıda zehirlenmesine yol açabilir. Eğer çocuğunuz 2-5 yaş aralığında ise yarım tatlı kaşığından fazla vermeyiniz. Yine 5-12 yaş aralığında olan çocuklar için bir tatlı kaşığı, 12 yaşından büyük olanlar içinse iki tatlı kaşığından fazla bal vermek yine sakıncalı olabilir.

Buhar

buhar
buhar

Buhar tedavisi öksürüğün iyileşmesinde çok önemli bir yöntemdir. Yediden yetmişe her yaş grubu için buhar tedavisi etkili bir yöntemdir. Bu yöntem oldukça basittir. Örneğin; Su dolu bir kabın ağzına havlu koyup soluma işlemiyle yapabileceğiniz gibi buhar dolu bir banyoya girerek de 10-15 dakika bu buharı soluyarak tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz.

Zerdeçal

zerdeçal
zerdeçal

Zerdeçalın içerdiği antiseptik maddeler ve mukus üretimini artırması ile öksürük tedavilerinde oldukça önemli bir yerdedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiren zerdeçalı bir bardak sıcak sütün içinde sabah ve yatmadan önce içebileceğiniz gibi sıcak çay veya su ile de içebilirsiniz. Bu şekilde öksürüğünüze şifa bulabilirsiniz. Bir başka yöntem ise yarım çay kaşığı toz zerdeçalı çiğneyebilirsiniz.

Zencefil

zencefil
zencefil

Eskiden günümüze herkes tarafından zencefilin öksürüğü kestiği ve solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir. Şimdi bununla ilgili sizlere bir tarif verelim.

  • Yarım çay kaşığı zencefil
  • Yarım çay kaşığı biber tozu
  • Bir çorba kaşığı elma sirkesi
  • Bir tatlı kaşığı bal

Bu malzemeleri sıcak su ile karıştırarak birkaç gün tüketirseniz öksürüğünüzün kesildiğini görebilirsiniz. Binlerce yıllık bu tarif ile öksürüğe ve birçok hastalığa şifa bulmanız mümkün.

Bitki çayları

bitki çayları
bitki çayları

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi haline gelen bitki çayları da vücudumuzun direncini kaybettiği günlerde zindelik vermesi, grip, öksürük gibi rahatsızlıklara şifa olmasıyla bilinmektedir. Onlarca çeşit bitki çayı hem bitkilerin şifalı etken maddeleri, hem sıcak içecek olması sebebiyle öksürük tedavilerine birebirdir. İçerisine biraz da bal karıştırıp limon sıktığınızda ise öksürüğünüzün geçtiğine şahit olacaksınız. Unutmayın ki her ne kadar şifalı otlar dahi olsa fazlası zararlı olabilmektedir. Eğer öksürük şiddetli ve uzun süredir devam ediyorsa mutlaka en yakın sağlık ocağına veya aile doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

[Toplam:2    Ortalama:2/5]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Lansman Nedir, Lansman Fiyat Ne Demek?