in , ,

Sedef Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

sedef hastalığı
sedef hastalığı

Tıpta “Psoriasis” olarak adlandırılan deri üzerinde kabuklanmalarla kendisini gösteren rahatsızlık, halk arasında  “Sedef” hastalığı olarak bilinir. Sedef hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir ancak genetik bir rahatsızlık olup, bu rahatsızlığı tetikleyen bazı faktörler olduğu bilinmektedir.

Sedef hastalığı genel olarak 20 – 30 yaş aralığında ortaya çıkmakla birlikte 40 yaş öncesi ve sonrasına bağlı olarak erken başlangıçlı ve geç başlangıçlı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler

Sedef hastalığı genetik geçişli bir hastalıktır ve ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz, bununla birlikte bazı faktörler hastalığın ortaya çıkmasını tetikler. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Her hastalığı etkilediği bilinen stres, sedef hastalığını da tetikleyen bir faktördür.
  • Bazı enfeksiyonlar, bakteriler ve virüsler
  • Çeşitli ilaçlar
  • Travma oluşturan durumlar
  • İklim ve hava şartları
  • Bazı iç hastalıklar

gibi etkenler sedef hastalığını tetikler.

Sedef Hastalığının Tanısı

Sedef hastalığı deri üzerinde kendisini göstererek klinik bulgular sonucu tanı alır. Deri üzerinde kabarma ve kabartılar üzerinde kırmızı veya beyaz iltihaplı tabaka ile ortaya çıkar. Bununla birlikte sedef hastalığının seyri kişiden kişiye değişmektedir.

Sedef Hastalığının Belirtileri

Sedef hastalığı deri üzerinde belirtiler verir, hastaların büyük çoğunluğunda derideki kabartılar bölgeseldir ve hafif seyir gösterir. Bazen hafif başlayan bu durum sonradan ağırlaşabilir. Yani küçük bir bölgede başlayan kabarıklıklar çoğalıp vücuda yayılabilir. Sedef hastalığı kronik bir şekilde devam eder. Bu kronik süreçte dönem dönem rahatsızlığın arttığı ve azaldığı görülür. Özellikle stresli dönemlerde, enfeksiyon kaynaklı hastalık dönemlerinde, birtakım ilaçların etkisi gibi sebeplerle hastalık tetiklenir ve ağırlaşır.

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Genetik geçişli olduğundan akrabalar arasında bu hastalığı yaşayan kişiler varsa sedef olma ihtimali de bulunmaktadır.

Sedef Hastalığının Etkileri

Sedef hastalarının yaralı bölgelerini güneş ışığından korumaları gerekir. Bu çok hassas bir konu olduğundan ciddiyetle önlem alınmalıdır. Herhangi bir beslenme yöntemi bulunmayan rahatsızlıkta yağlı ve kırmızı etli yiyecekleri az tüketmenin faydası vardır. Yapılan araştırmalar sonucu sedef hastalarının kalp-damar hastalıklarına yatkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle beslenme şekli önem arz etmektedir. Fazla yağlı, ağır besinlerden uzak durmalı, taze sebze tüketmeye özen gösterilmelidir. Stres konusu sedef hastalığını çok fazla etkileyen bir faktör olduğundan, mümkün olduğunca stresten uzak yaşamaya özen gösterilmelidir. Sigara ve alkol sedef hastalığını oldukça olumsuz etkilediğinden kesinlikle uzak durulması gereken faktörler arasındadır. Spor yapmak ve formda kalmak sedef hastalığı üzerinde olumlu etki bırakmaktadır.

Sedef hastalığını stres etkilediği kadar, sedefin kendisinin de strese neden olduğu bilinmektedir. Sedef hastalığı vücudun görünen yerlerinde olduğunda kişilerde özgüven eksikliği ve sosyal ortamlardan uzaklaşma düşüncesi oluşturmaktadır. Bu kaygı ve stres de yine hastalığı etkileyerek ağır bir seyir göstermesine neden olmaktadır. Bu sebeple sedef hastalığı bulunan kişilerin öncelikle bu durumu kendilerine kabul ettirmeleri ve görünen kabarıklıklardan rahatsızlık duymamayı öğrenmeleri gerekmektedir. Stresle baş edebilme yöntemlerini öğrenmek bu konuda faydalı olabilmektedir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef, kronik bir rahatsızlık olup tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak öncelikle sedefe neden olan etkenler belirlenip dahili sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Tedaviler hastalığı tamamen yok etmese de belirtileri hafifletir ve azaltır. Kortizon içeren ilaç ve merhemler yaralar üzerinde oldukça etkilidir.  Ancak bu kremlerin uzun vadede kullanımı cilt sağlığı açısından pek uygun değildir. Doktor kontrolünde uygulanması gerekmektedir. Bunun yanında D vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri sayesinde sedefli hücrelerin çoğalmasının önüne geçilebilir. Sedef hastalarının ciltleri genellikle kuru olduğundan nemlendiriciler kullanılarak cildin gerilmesinin önüne geçilebilir.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

One Comment

Leave a Reply
  1. Sedef ( psoriasiz ) VAS Akupunktur ile tedavi edilmektedir. Tıbben tedavisi olmayan kronik bir hastalıktır. Ancak VAS Akupunkturu ile hastalar tedavi olmaktadır. VAS Akupunkturu Nabız yöntemiyle yapılan bir kulak akupunktur tedavi yöntemidir. Akupunktur aynı zamanda serotonin salınımını artırarak hastada sedasyonda sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Charles Darwin Kimdir?

Öksürük Nasıl Geçer, Öksürük Nasıl Kesilir?