in , , ,

Swarm Nedir, Swarm Nasıl Kullanılır?

Swarm kullanıcılar tarafından yer bildirimi yapılan, nerede olduklarını belirten ve çevresinde, yakınında hangi arkadaşlarının olduğunu gösteren bir programdır. 2014 yılında Foursquare tarafından geliştirilen program kısa zamanda kullanıcıların beğenisini aldı ve günümüzde en beğenilen sosyal paylaşım platformlarından biri olmayı başardı.

swarm nedir
swarm nedir

Foursquare, ilk başlarda bu özellikleri kendi bünyesinde piyasa sunmasına rağmen zamanla Swarm adı altında başka bir uygulama şekline dönüştürdü. Çünkü, Foursquare mekan bildirimlerinin yapılabildiği bir sosyal paylaşım platformu iken Swarm yer bildirimlerinin yapıldığı bir platform olarak farklı kulvarlarda yollarına devam ettiler.Swarm’ın en önemli özelliği ise bulunduğunuz yeri “check-in” yapabilmesi, nerede, kimlerle olduğunuzu etiketleyebilmesi ve diğer swarm kullanıcılarının, arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilmesidir. Kısaca, bulunduğunuz yeri etiketleyebiliyor ve bu sayede yakınlarınızda bulunan arkadaşlarınızla buluşabiliyorsunuz.

swarm
swarm

Uygulamanın bir diğer özelliği ise eğer Foursquare’de üyeliğiniz varsa, o kullanıcı adı ve şifrenizle Swarm uygulamasına da giriş yapabiliyor, hatta facebook hesabınızla otomatik oturum açabiliyorsunuz.

Swarm Panelini İnceleyelim

Uygulamanın üst kısmında bulunan swarm panelinden kullanıcılar “check-in” yapabiliyor ve arkadaş listesindekilerin yaptığı “check-inleri” görebiliyorlar. Yine, kullanıcılar bu panelde diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi arkadaşlarının yapmış olduğu yer bildirimlerini beğenebiliyor ve yorum atabiliyorlar.

swarm paneli
swarm paneli

Uygulama da yer bildirimi yapabilmeniz ve bunu paylaşabilmeniz için GPS ve internet bağlantınızın mutlaka açık olması gerekmektedir.

Kullanıcıların uygulama için en çok sorduğu Swarm’da nasıl yer bildirimi yapabilirim, Swarm gizlilik ayarları nasıl yapılır, swarm nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını görsel destekli olarak şimdi sizlerle paylaşacağız.

swarm check in
swarm check in

Paylaşımlarınızı Eğlenceye Dönüştürün

Swarm uygulaması oyun paneli kısmında, yaptığınız yer bildirimleri ile sizlere coin ve liderlik veriyor ve listede sıranızı, kazandığınız coin miktarını görebiliyorsunuz. Uygulamaya son güncellemelerle eklenen “Liderlik”, “Arkadaş Bulma”, ve “Şimdi Burada” gibi özelliklerle her “check-in” coin kazandırıyor ve sizi sıralamaya sokuyor. Oyun paneli bölümü üç bölümden oluşuyor;

  • Liderlik
  • Etiketler
  • Mayorluk
swarm ödüller
swarm ödüller

Bu panelde “Bonus ödül” kazanmak istiyorsanız check-in yarışında ilk üçe girmeniz gerekmektedir. Fakat unutmayın ki, bu sıralama her hafta Pazar gecesi saat 00:00’da sıfırlanmaktadır.

Etiketler:

Uygulamada yüzlerce etiket “check-in” yaptığınız mekanlara göre farklılıklar gösterebilmekte ve zamanla yeni etiketler kazanabilmektesiniz.

Örneğin; “Tigconderoga” etiketi okullarda check-in yapılarak kazanılabilmektedir.

swarm etiketler
swarm etiketler

Mayorluk:

İlk zamanlar sadece Foursquare’de kullanılan bu bölüm yeni güncelleme ile artık Swarm’da kullanılmaktadır. Mayorluk, kullanıcılar arasında bir mekanda veya lokasyonda 1 ay içerisinde en çok “check-in” yapan kişiye ait olmaktadır. Fakat bir gün içerisinde aynı yerde yapılan birden fazla “check-in” sadece bir olarak kabul edilmektedir.

Bildirim Paneli:

swarm bildirim paneli
swarm bildirim paneli

Bildirim paneli swarm’da bildirimler ve mesajlar olmak üzere iki kısımdadır. Bu bölümde şu özellikler bulunmaktadır;

  • Kullanıcıların yapmış olduğu check-inleri arkadaşlarının beğenmesi veya yorum yapması bu bölümde bildirim olarak görülmektedir.
  • Kullanıcılara gelen arkadaşlık teklifleri yine bu bölümde bildirim olarak görülmekte ve cevap verilmektedir.
  • Kullanıcılar diğer kişilere özel mesaj gönderebilmekte ve gelen mesajları görebilmektedir.

Profil Paneli:

swarm profil paneli
swarm profil paneli

Hemen hemen her sosyal paylaşım platformlarında olduğu gibi bu bölüm kullanıcıların profil bilgilerinin, kişisel bilgilerinin bulunduğu kısımdır. Bu bölümde check-in yaptığınız tarihleri görebilir, paylaştığınız fotoğraflara erişebilir ve arkadaş listesine buradan ulaşabilirsiniz. Gizlilik ayarlarından profilinizi açık veya kapalı yapabilirsiniz. Günümüzde kapalı bir profil güvenlik amaçlı olarak daha çok tercih edilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

Leave a Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Grip Tam Olarak Nedir ve Grip Belirtileri Nelerdir?

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?